مرکز آموزش

10 نکته برای جلوگیری از سقوط هواپیماهای بدون سرنشین

10 نکته برای جلوگیری از سقوط هواپیماهای بدون سرنشین

10 نکته برای جلوگیری از سقوط هواپیماهای بدون سرنشین

10 نکته برای جلوگیری از سقوط هواپیماهای بدون سرنشین

وقتی برای خرید یک پهپاد کاملاً جدید تلاش می کنید، آخرین چیزی که می خواهید بیفتد این است که با انجام کار اشتباهی که می توانستید به راحتی از آن اجتناب کنید، آن را سقوط دهید. در حالی که برخی عوامل به طور اجتناب ناپذیری از دست شما خارج می شوند، باید از چیزهایی که می توانید کنترل کنید و اشتباهاتی که می توانید از آنها اجتناب کنید آگاه باشید.

چرا هواپیماهای بدون سرنشین سقوط می کنند؟ را
هواپیماهای بدون سرنشین (پهپادها) که به عنوان پهپاد نیز شناخته می شوند، به دلایل مختلفی سقوط می کنند:
سقوط پهپاد

روتورها/ پروانه های پهپاد شما به گونه ای ساخته شده اند که محکم و در عین حال نرم باشند تا به افراد آسیب نرسانند یا به اشیاء دیگر آسیب نرسانند. بنابراین آنها کاملاً مستعد خم شدن پس از چندین ضربه هستند. همیشه هر یک از روتورها را قبل از پرواز بررسی کنید تا مطمئن شوید که در شکل کامل هستند.

پروانه هواپیمای بدون سرنشین
سقوط پهپاد
اگر پهپاد خود را در داخل خانه پرواز می کنید، تقریباً مطمئن هستید که سیگنال GPS را ندارید. بنابراین توصیه می شود تا زمانی که می توانید همیشه در مناطق باز و دور از ساختمان های بلند پرواز کنید.

سیگنال GPS
سقوط پهپاد
تنظیم نادرست قطب نما یکی از بزرگترین دلایل سقوط هواپیماهای بدون سرنشین است. قطب نماهای هواپیماهای بدون سرنشین می توانند از هر منبع مغناطیسی و فرکانس رادیویی (RF) جدا شوند. از نزدیک نگه داشتن پهپاد به آهنرباهایی مانند آهنرباهای موجود در بلندگوهای خودرو در هنگام حمل و نقل و همچنین پرواز در محیطی با تداخل الکترومغناطیسی بالا، مانند نزدیک به خطوط برق ولتاژ بالا و دکل های تلفن همراه خودداری کنید.

خطای قطب نما
سقوط پهپاد
این یکی دیگر از دلایل رایج سقوط هواپیماهای بدون سرنشین است و می‌تواند در هر زمانی از اولین پرواز شما تا چند ماه بعد اتفاق بیفتد، که معمولاً ناشی از شل شدن کابل‌ها و پورت‌های آسیب‌دیده است. اطمینان حاصل کنید که کابل های شما همیشه قبل از پرواز به خوبی وصل شده باشند و پس از آن با احتیاط از دوشاخه جدا شده باشند تا پورت ها در شکل خوبی باشند.

انتقال ویدئو قطع شده است

هنگامی که کنترل پهپاد خود را از دست می دهید، به عنوان یک خلبان، یکی از سریع ترین واکنش های طبیعی فشار دادن دکمه بازگشت به خانه (RTH) است، اما باید به خاطر داشت که اکثر پهپادهای مصرفی نمی توانند از موانع اجتناب کنند. این بدان معناست که پهپاد به سادگی یک خط مستقیم را تا نقطه اصلی ردیابی می کند، حتی اگر درختان یا ساختمان ها یا تیرهای برق در مسیر وجود داشته باشد. این به راحتی می تواند منجر به یک تصادف جدی شود. هر بار که کنترل پهپاد را از دست می دهید، نباید از فشار دادن دکمه RTH وحشت کنید، آرام باشید و حرکت بهتری را در نظر بگیرید.

ضربه زدن در حین بازگشت به خانه (RTH)
سقوط پهپاد
این گاهی اوقات زمانی اتفاق می‌افتد که قفل GPS در حین پرواز گم می‌شود و سپس دوباره به دست می‌آید و باعث می‌شود پهپاد یک نقطه اصلی نادرست را دوباره تنظیم کند. به خاطر داشته باشید که نقطه اصلی می تواند جایی باشد که پهپاد شما از آنجا بلند شده است یا هر کجا که کنترل از راه دور شما باشد، بنابراین بررسی کنید که درست است. در نهایت، مطمئن شوید که ارتفاع بازگشت به خانه را طوری تنظیم کرده‌اید که بالاتر از هر چیزی در منطقه باشد، 100 متر باید به خوبی کار کند مگر اینکه در شهر یا نزدیک برخی سازه‌های بلند مانند دکل‌های تلفن پرواز کنید.

نقطه اصلی اشتباه
سقوط پهپاد
این مهم است که همیشه با یک باتری کاملا شارژ پرواز کنید و هرگز وسوسه نشوید که یک پرواز جدید را با باتری کم یا نیمه شارژ شروع کنید. در حالی که احتمالاً در بیشتر مواقع با استفاده از باتری نیمه‌شارژ خلاص می‌شوید، اما این خطر همیشه با خطر از دست دادن تصادفی برق در اواسط پرواز و زمانی که اصلاً انتظارش را ندارید، همراه است.

قطع برق
سقوط پهپاد
مهم است که پهپاد خود را با قدرت ذخیره 30 درصد فرود آورید، به طوری که در مواقع اضطراری نیاز به تاخیر در فرود داشته باشید، زمان کافی برای پیدا کردن یک نقطه فرود جدید یا مقابله با مشکل داشته باشید. علاوه بر این، برخی از پهپادها دارای ویژگی ایمن هستند که در آن پهپاد پس از رسیدن باتری به 10 درصد به طور خودکار به سمت نقطه اصلی خود می رود و در حالی که این می تواند مفید باشد، اگر درختان یا موانع دیگری بین پهپاد و نقطه اصلی آن وجود داشته باشد، مستقیما پرواز می کند. به آنها

باتری ناکافی برای بازگشت ایمن به خانه

اگر پهپادهای دیگری در آسمان وجود داشته باشد، همیشه احتمال برخورد وجود دارد، به خصوص اگر خلبانان هر دو از حضور یکدیگر در منطقه، انجام مانورهای پیچیده پرواز یا مسابقه بی اطلاع باشند.

سقوط به یک پهپاد دیگر

هنگامی که پهپاد در ارتفاع بالایی در آسمان پرواز می کند، تشخیص آن سخت است، به خصوص برای خلبانان مبتدی، کدام طرف است و بنابراین می توان به راحتی انتهای دم را با دماغه اشتباه گرفت و بنابراین پهپاد را به اشتباه هدایت کرد. قبل از پرواز دورتر، مطمئن شوید که با کدام طرف آشنا شده اید.

اشتباه در جهت ( دماغه ) هواپیما
پس از سقوط پهپاد خود چه باید کرد؟

مهم نیست که چقدر خلبان باتجربه هستید، وقتی صاحب یک پهپاد هستید، باید با این واقعیت روبرو شوید که قرار است یک تصادف رخ دهد. گاهی تقصیر توست؛ گاهی اوقات به دلیل شرایط خارج از کنترل شما است. در هر صورت، پهپاد مورد علاقه شما در مقطعی از زمان سقوط خواهد کرد. بنابراین، چه کاری باید انجام دهید؟

ابتدا سعی کنید پهپاد را بازیابی کنید. پس از بازیابی پهپاد خود، آن را برای آسیب بررسی کنید. به آسیبی که می توانید ببینید توجه داشته باشید و در صورت نیاز به تماس با سازنده هواپیمای بدون سرنشین خود، آن را به عنوان مرجع در نظر بگیرید. در زیر چند مرحله مفید وجود دارد که می توانید پس از بازیابی پهپاد خود از محل سقوط انجام دهید:

1.پهپاد خاموش کنید/کنترل کننده و باتری و پایه ها را بردارید

2. با استفاده از پدهای الکلی، تمام کثیفی/شن/ماسه را از پهپاد پاک کنید

3. روتورها را به صورت دستی بچرخانید در حالی که هواپیمای بدون سرنشین وارونه است تا شن و ماسه / خاک از جای خود خارج شود و سپس در هر یک از آنها باد کنید (یا از هوای فشرده استفاده کنید) تا هرگونه کثیفی باقی مانده را پاک کنید.

4. محدوده حرکت گیمبال، قطعات خمیده یا ترک را بررسی کنید

5. دوربین را از نظر ترک یا سیم های شل بررسی کنید

6. باتری را برای آسیب ساختاری بررسی کنید

7. تمام پایه ها را بردارید و ترک یا تغییر شکل را بررسی کنید. هر پایه‌ای را که نشانه‌های آسیب دیده است، تعویض کنید

8. همه پدهای گیمبال و محافظ های سقوط را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به طور ایمن قرار گرفته اند و سالم هستند

9. کل قاب را از نظر ترک از جمله ارابه فرود بررسی کنید

10. هر موتور را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به درستی در جای خود قرار گرفته و شل نشده است (از جمله همه پیچ ها)

11. ماسه / زباله / گرد و غبار را از هر قسمت متحرک خارج کنید (دوباره)

راه اندازی مجدد

12. پس از اتمام بررسی/تمیز کردن کامل، باتری را دوباره در پهپاد قرار دهید

13. پهپاد را دوباره روی یک سطح صاف راه اندازی کنید و اجازه دهید دوباره مراحل راه اندازی را طی کند

14. قطب نما و سپس IMU را کالیبره کنید

15. گیمبال را از نظر دامنه حرکتی کامل با استفاده از کنترل گیمبال و سپس با حرکت دادن پهپاد به اطراف بررسی کنید.

16. موتورها را بدون تکیه گاه راه اندازی کنید و هرگونه لرزش را بررسی کنید

17. دوباره موتورها را خاموش کنید، پایه ها را وصل کنید، موتورها را مجدداً راه اندازی کنید و دوباره برای اطمینان از لرزش مجدد بررسی کنید.

18. پهپاد را کمی در بالای سطح چشم قرار دهید و حرکت/لرزش عجیب را بررسی کنید.

19. در حین ضبط ویدئو، مانورهای اساسی (به جلو، عقب، چپ، راست، انحراف به چپ، انحراف به راست، بالا، پایین) انجام دهید.

20. ویدیو را مرور کنید تا مطمئن شوید که لرزش اضافی وجود ندارد

21. یک پرواز طولانی مدت کم و آهسته (نه روی آب) انجام دهید تا مطمئن شوید همه چیز خوب کار می کند

در برخی موارد، ممکن است از طریق سازنده خود مشمول خدمات تعمیرات کم هزینه یا گارانتی رایگان باشید. وقتی با آنها تماس گرفتید، تمام جزئیات پرواز را که می توانید به خاطر بسپارید ذکر کنید. اگر هواپیمای شما خارج از گارانتی است، اگر DJI Care Refresh دارید، جای نگرانی نیست. همچنین به خاطر داشته باشید که DJI Service می تواند آسیب دائمی ناشی از تصادف را پوشش دهد. اگر برای سرگرمی پرواز می کنید، اگر در طول سال اول هواپیمای بدون سرنشین خود را چند بار سقوط کنید، DJI Care Refresh می تواند مفید باشد.

پهپادها دستگاه‌های بسیار پیچیده‌ای هستند که برای عملکرد مناسب به سیستم‌های مختلف متکی هستند و در حالی که هیچ راهی برای تضمین مشکل سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری وجود ندارد، آگاهی از مواردی که می‌توانید کنترل کنید و اشتباهاتی که می‌توانید از آن‌ها اجتناب کنید همانطور که توضیح داده شد می‌تواند به شما کمک کند تا احتمال سقوط را به حداقل برسانید. و یا حتی از دست دادن پهپاد خود. با هوشیاری و کوشا بودن در تمام مراحل آماده سازی و اجرای مورد نیاز برای داشتن یک خلبان شاد و مولد پهپاد می توان از اکثر حوادث جلوگیری کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *